Sosyal Medya

Sosyal medya, 2010’lu yıllarda gittikçe büyüyen ve internetin temel mecralarının yer aldığı bir dünya haline geldi. Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve LinkedIn gibi mecralar, milyonlarca kullanıcının her gün saatlerce zaman geçirdiği bir yer olarak, markalar için de potansiyel müşterilerine ve takipçilerine ulaşmanın bir alanı haline geldi. Sosyal medyanın içerik üretimi, reklam yönetimi ya da kurumsal kimlik gibi tüm yönlerini içeren sosyal medya yönetimi ise, erişimi, etkileşimi artırmak için oldukça önemli. Profesyonel sosyal medya yöneticiliği, her mecrayı ve hedef kitlenin dinamiklerini iyi bilmeyi, doğru paylaşımlar yapmayı kapsayan bir alan. Ajans olarak sunduğumuz sosyal medya danışmanlığı hizmeti de bu hedefleri içeren bir çalışma sunuyor.

Sosyal medya danışmanlığı ve yönetimi nedir?

Sosyal medya danışmanlığı, markalar için ilgili mecralarda en iyi sonucu almak için yapılacak tüm çalışmaları kapsar. Sosyal medya yöneticiliği nedir sorusunun en iyi yanıtı, hedef kitleyi doğru analiz eden, doğru içerik planını sunan ve hesap yönetimini etkili bir şekilde yaparak markanın sosyal medya etkileşimini artırma çalışması olarak verilebilir. Sosyal medya hesap yönetimi, sosyal medya hizmetinin bir alt başlığı olarak ele alınabilir. Hesabı yönetmek, öncesinde ve sonrasında çeşitli işlemlerin yapıldığı bir hizmettir. Sosyal medya hizmetinde ilk olarak hedef kitleyi belirleme çalışması yapılır. Bu çalışmada hedef kitlenin yaş, cinsiyet gibi demografik verilerinin yanı sıra, ilgi duyduğu alanlar gibi spesifik analizler de yer alır. Hedef kitlenin belirlenmesinin ardından hangi sosyal medya platformlarında hesap yönetimi yapılacağına karar verilir. Kitlenin genç ya da yaşlı bir gruptan oluşması, kadın ya da erkek ağırlıklı olması, sosyal medya içeriklerinin dili açısından önemlidir.

Kurumsal sosyal medya yönetimi nasıl olmalı?

Markaların, şirketlerin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları, ilgili ürün ve hizmetleri, duyuruları kapsar. Bununla birlikte, marka algısı ile örtüşen, takipçilerin ilgisini çekecek bir dil oluşturmak önemlidir. Kurumsal sosyal medya yönetimi, bu süreci sorunsuz bir şekilde yönetebilmek adına titizlikle ele alınması gereken bir çalışmadır. Farklı sektörlerden birçok marka için sunmuş olduğumuz sosyal medya hizmetinde, kurumsal segmentte markalar için doğru ifadeler içeren, kaliteli grafik tasarım çalışmalarının kullanıldığı bir hizmet sunuyoruz. Instagram yönetimi, Facebook, LinkedIn ve Facebook yönetimi gibi alt başlıkları içeren bu hizmet kapsamında her adıma önem veriyoruz. Sosyal medya metin içeriklerinin yanı sıra, sosyal medya tasarımları profesyoneller tarafından hazırlanıyor. Sosyal medya post tasarımının ve yayın sürecinin devamında ise, erişimi ve etkileşimi artıracak reklam çalışması ile marka için en iyi dönüşü alıyoruz.

Sosyal medya yönetiminde nelere dikkat edilmeli?

Sosyal medya, markalara çeşitli mecralar üzerinden milyonlarca kişiye erişme şansı vermesi açısından çok önemli bir alan. Bununla birlikte, sosyal medya yönetiminin doğru bir şekilde yapılması da önemlidir. Kullanılan yanlış bir dil, tepki çekebilecek bir paylaşım, sosyal medyada tepkiler de doğurabilmektedir. Bu nedenle kitleyi iyi bilen, mecrayı iyi okuyan profesyonel sosyal medya yönetimi markalar için en iyi sonucu verir. Sosyal medya reklam ajansı olarak her süreçte doğru bir şekilde ilerliyoruz. Kurumsal kimlik ve markanın yapısı ile uyumlu içerik hazırlama sürecinin ardından, takvime uygun bir şekilde ilgili sosyal medya platformlarında paylaşımları planlıyoruz. Facebook, YouTube ya da Instagram post tasarımı işlemlerinde olduğu gibi, sosyal medya reklam sürecinde de bütçenin efektif bir şekilde kullanılabilmesi adına hizmet veriyoruz.

 

Sosyal medya yönetimi, hedef kitlenin yanı sıra mecra açısından da farklı bir yaklaşım ve planlama gerektirir. Kurumsal sosyal medya yönetiminde, tercih edilecek sosyal medya siteleri, uygulamalar markanın konumuna ve hedeflediği kitlenin tercih ettiği yerlere göre belirlenir. Örnek vermek gerekirse, Facebook, Instagram ve Twitter yüksek bir kitleye sahip olması açısından tercih edilirken, video içerik odaklı bir sosyal medya yönetimi tercih edilecekse YouTube kullanılabilir. İş dünyasına odaklı bir marka için LinkedIn öne çıkarken, genç bir kitleye hitap etmek isteyen marka için TikTok kullanılabilir. Her mecranın farklı bir yapısı olduğu gibi, farklı bir içerik dili de vardır. Sosyal medya yönetiminde kitleye, mecraya ve markanın diline göre özel gönderiler planlanarak en iyi sonuç elde edilebilir.

Sosyal medya reklam yönetimi

Sosyal medya yönetiminde, içerik ve topluluk yönetimi kadar önemli olan diğer bir alan, reklam yönetimidir. Sosyal medya gönderilerinin doğru hedef kitleye ulaşması açısından reklam yönetiminin etkili bir şekilde yapılması önemlidir. Sosyal medya reklamları içinde, Instagram reklam vermenin yanı sıra Facebook, YouTube, Twitter ve diğer mecralarının reklamları da yer almakta. Instagram sponsorlu reklam hizmetleri için, takipçiyi ve gönderi etkileşimini artıran reklam yönetimini, Instagram reklam yöneticisi kadromuz ile sunuyoruz. Sosyal medya reklamlarında, mecraya, bütçeye göre çalışmalar değişebildiği için, sosyal medya reklam fiyatları değişebilmektedir. Sosyal medya yönetimi fiyatı almak için, ajansımızla iletişime geçebilirsiniz. Bütçenin en iyi şekilde kullanılması ve sosyal medya gönderilerinin fark yaratması için, profesyonel reklam yönetimi hizmetini sunuyoruz.